При відеозаписі лекцій зазвичай використовують три «формати» запису.
1) Оперативна зйомка.
Запис на місці безпосереднього проведення лекції перед аудиторією слухачів, наприклад, запис лекції в аудиторії, виступ на конференції тощо.
Такий формат найчастіше використовується, коли неможливо зняти інакше. Наприклад, лекція, у якій дуже багато математичних формул, або запис виступу відомого вченого в рамках його візиту в навчальний заклад чи на конференцію
Цей формат запису відеолекції також буде найзручніший для тих лекторів, яким важко перейти на нові засоби навчання.
Серед позитивних сторін такого формату варто зазначити можливість зйомки на локації, де відбувалась подія.
Серед недоліків такого формату – не завжди розбірливий почерк на дошці / фліпчарті, не завжди вдалі ракурси зйомки, зазвичай неякісний звук, невдале освітлення; часто у записі залишаються зайві організаційні питання (відволікаючі фактори, запитання не за темою, надто розгорнуті відповіді чи повтори незрозумілих моментів).
Тобто нас чекає доволі складна робота на постпродакшені, бо "сирий" відеозапис лекції розміщувати як навчальний фільм - не бажано.
2) Запис лекції - презентації.
Тут є два варіанти. Запис презентації з лектором і без лектора, тобто, презентації з аудіосупроводом. У цих варіантах мають бути попередньо підготовлені матеріали лекції.
3) Студійна зйомка.
Безумовною перевагою такого формату є якість зображення і звуку, чіткий сценарій, відсутність зайвого у кадрі та змістовність, можливість використання численних технічних візуальних прийомів (вставки, титри тощо), але вона потребує підготовки та займає багато часу (як процес підготовки матеріалу, так і зйомки та монтажу).
Якщо враховувати тематику та мету лекції, власний стиль викладача, то не всі лекції циклу/дисципліни можуть бути записані в однаковому форматі, адже все залежить від того, в яких випадках можна підібрати більш яскраву наочність, а в яких достатньо буде формату «talking head». Але у будь якому разі для створення наглядного відеоуроку все одно треба буде комбінувати «живий» запис з інфографікою, титрами, музикою, футажем тощо. Тобто, постпродакшн має бути.
18 правил відеозйомки смартфоном
1. Відеозйомка енерговитратна та «місцевитратна». Перед початком зйомки зарядіть акумулятор смартфону і не забувайте, що на картці пам'яті має бути багато вільного місця. Бажано знімати у роздільній здатності 4К це дає більше простору для для подальшої редакції та монтажу.
2. Формат зйомки – горизонтальний. Перше та головне правило зйомки на смартфон – розмістить ваш пристрій ГОРИЗОНТАЛЬНО. Не знімайте у вертикальному положенні. Екрани телевізорів та комп'ютерів знаходяться у горизонтальному положенні. Відео у вертикальному форматі, навіть із "замиленими" краями, в курсовій роботі неприпустимо і до заліку прийматися не буде.
3. Записуйте відео з високою якістю. Бажано знімати в 4К, якщо такої можливості немає - то FHD, тобто. 1920 х 1080
4. Підберіть ракурс зйомки. Специфіка камери смартфона в тому, що вона має ширококутний об'єктив, а це накладає ряд обмежень на відеозйомку, а саме - призводить до перспективних спотворень простору, що знімається. Причиною неприродних пропорцій часто виявляється неправильне розташування камери під час зйомки. Якщо лектор стоїть, то при розміщенні камери вище очей лектора чи на рівні очей (при зйомці лектора у повний зріст), картинка виглядатиме спотвореною – лектор буде з дуже короткими ніжками. Цим, зазвичай, грішать дівчата в інстаграмі, коли знімають подружок, тримаючи смартфон на рівні голови. Потрібно не забувати про нюанси сприйняття перспективи і в цьому випадку знімати з рівня пояса.
Якщо лектор сидить за столом, слід підібрати найкращий ракурс. В окремих випадках зйомка з нижнього рівня, тобто, нижче рівня очей лектора, може невигідно підкреслити підборіддя, тому завжди є сенс зробити пару «кінопроб» та підібрати найкращий варіант.
Якщо Ви знімаєте лабораторні прилади або невисоку лабораторну установку, опустіть камеру нижче. Таким чином, щоб вона була на рівні середини установки або нижче. Винятком є ті випадки, коли у фільмі необхідно показати те, що відбувається зверху цієї установки. І тут робиться дві сцени. Одна показує вигляд установки повністю, друга сцена показує окремі вузли, механізми та процеси.
5. У разі зйомки уникайте об'єктів у центрі кадру. Найневдаліше розташування лектора при зйомці - по центру кадру. Є композиційне правило двох третіх, коли кадр ділиться на дев'ять рівних частин.
Такі композиційні лінії є у смартфоні і їх треба включити через меню камери для формування композиції кадру. Лектора треба розмістити на одній із вертикальних ліній в третині ширини кадру від краю, ліворуч або праворуч так, щоб лінія очей, або просто голова потрапила на перетин композиційних ліній. Над головою лектора та збоку залиште невеликий простір. Не обрізайте кадром голів об'єкту та руки. Залишаючи простір праворуч або ліворуч від себе, ви також даєте можливість використати цей простір під титри або інфографіку при монтажу фільму у відеоредакторі.
Допускається розміщення лектора по центру, якщо, згідно зі сценарієм, ліворуч і праворуч від нього буде накладено інфографіку та титри. У цьому випадку зображення буде врівноважено композиційно цією інфографікою.
6. Використовуйте ручне фокусування та експозицію. У камері смартфона настройки зйомки регулює автоматика. Тому іноді збивається фокусування і не завжди правильно налаштовується баланс білого. Порада проста - якщо є можливість, зробіть початкові установки вручну. Як мінімум, перед зйомкою зафіксуйте експозицію і фокусування на лекторі.
7. Використовуйте штатив. Не знімайте з рук. Як би ви добре та стійко не тримали телефон, зображення все одно буде "трястись". Зафіксуйте смартфон на столі, стільці або полиці. Його можна оперти на книжки, на пляшку тощо. Але краще використовуйте штатив.
8. Вимкніть електронну стабілізацію. Електронна стабілізація буде псувати картинку, коли смартфон стоїть на штативі, особливо при недостатньому освітленні.
9. Протріть об'єктив. Замацаний об'єктив не дозволяє отримати чітке та насичене зображення.
10. Зверніть увагу на фон. Якість відеофільму багато в чому залежить від картинки. Тут важливу роль відіграє фон. В ідеалі місце зйомки має на 100% підходити до теми відеоуроку. Наприклад, якщо ви знімаєте хімічний дослід, то це має зніматися або у хімічній лабораторії, або треба обладнати місце зйомок під лабораторію, тобто зробити щось на кшталт декорації.
11. Звертайте увагу на те, що потрапляє до кадру. Звертайте увагу, що знаходиться в кадрі за вами. Велику небезпеку становлять вертикальні конструкції. Дивіться, щоб вони не псували композицію та не стирчали з голови. Слідкуйте, щоб поруч із вами в кадрі не було зайвих речей (сумка, пакунок, пляшка, журнали тощо). Все це створює неохайний вигляд у кадрі.
12. Уважно підбирайте вбрання для зйомки. Через неправильно підібране вбрання можуть виникнути складності чисто технічного характеру, а тому під час зйомок краще відмовитися від речей в дрібну клітинку, смужку або горошок. Такі речі можуть визвати ефект муару, "рябіти" на екрані і спричинять складнощі під час монтажу. А якщо у Вас будуть наряди, колір яких збігається з кольором фону, то Ви ризикуєте "розчинитися" в кадрі.
13. Подбайте про світло. Основне правило кіно-відеозйомки - "Світла багато не буває". Вибирайте світлі приміщення з хорошим освітленням, якщо йдеться про сплановану зйомку. Висвітлення багато в чому впливає на якість картинки. У темному або темному приміщенні якість відео значно погіршується.
Не знімайте проти джерела світла. Якщо є можливість використовувати штучні джерела світла, то їх необхідно направити або з двох сторін на лектора, або на світлу стелю, щоб отримати ефект розсіяного світла. Найкраще використовувати розсіяне світло, яке дає тональне освітлення. Намагайтесь уникати відблисків на обличчі лектора і тіней за ним. Якщо різкі тіні все ж таки є, то треба збільшити відстань між лектором і фоном.
Уникайте у кадрі появи відблисків і паразитного засвічення. Це робить зображення малоконтрастним та розмитим. Специфіка смартфона не передбачає встановлення на об'єктив бленди. Чим ближче освітлювальний прилад знаходиться до краю кадру, тим ймовірнішими будуть відблиски або засвічення. Прикрийте об'єктив збоку долонею або газетою, підберіть ракурс, щоб яскраві джерела не засвічували картинку.
При зйомці поза приміщенням уникайте зйомки на яскравому сонці. Сонячне світло створює різкі тіні на обличчі. Дочекайтеся, поки сонце зайде за хмари чи знімайте у тіні.
14. Дотримуйтесь пауз. На початку та наприкінці запису дотримуйтесь пауз. Після натискання кнопки “Запис”, оператор має зачекати секунди 3, або порахувати 21,22,23 і дати відмашку лектору, щоб той починав говорити. Після того, як лектор закінчив фрагмент виступу, також дайте паузу на три секунди, а потім вимикайте запис.
15. Фрагментуйте запис та змінюйте ракурс. Якщо виступ лектора не супроводжується демонстрацією інфографіки, не знімайте довгі фрагменти з одного ракурсу. Розбийте лекцію на фрагменти та кожен фрагмент знімайте з іншого ракурсу. Багато ракурсів не треба. Досить двох – трьох. Але один із них можна зробити просто фрагментуванням вже існуючого запису у відеоредакторі, тому досить двох.
16. Записуйте звук на зовнішній мікрофон або окремо. Хороше відео з поганою якістю звуку – це сміття, врятувати яке зможе лише додавання нової звукової доріжки до відеоряду (у процесі редагування).
На жаль, вбудовані мікрофони у багатьох моделях смартфонів мають низький клас якості та розміщені не завжди правильно.
Для запису звуку, якщо є така технічна можливість, використовуйте окремий мікрофон. Це може бути петличний мікрофон або гарнітура, зовнішній диктофон із гарним мікрофоном або просто другий смартфон у режимі диктофона. Звук буде набагато чистішим і якіснішим. Другий смартфон можна покласти в нагрудну кишеню або сховати за кадром.
Намагайтеся знайти для зйомки тихе місце. Зазвичай, ми не звертаємо увагу на фоновий звук, але при запису він може заважати.
Дуже часто при зйомці поза приміщенням заважає вітер, який задуває мікрофон і створює сильні шумові перешкоди. У цьому випадку можна спробувати використати вітрозахист.
17. Обережно знімайте динамічні сюжети. Це питання важливе, коли йде зйомка навчального фільму на кафедрі фізвиховання. Або в якійсь спортивній секції.
Коли ви знімаєте динамічний сюжет, не переводьте камеру з одного об'єкта на інший багато разів. Намагайтеся зосередитися на кожному об'єкті зйомки та приділити йому деякий час, щоб тримати його в кадрі статичної камери. Якщо, все ж таки, Ви стежите, наприклад, за спортсменом, що бігає, намагайтеся переміщати телефон плавно і не дуже швидко. Якщо об'єкт пересувається занадто швидко, краще зняти загальний план (віддалений). План має бути максимально широким, щоб було видно весь простір, куди б не пересувалися люди, яких Ви знімаєте.
Якщо ви знімаєте вдень і світла багато, то для забезпечення плавного руху можна увімкнути електронну стабілізацію ( якщо така функція є). При штучному світлі режим оптичної стабілізації може призвести до збільшення рівня шумів та погіршення якості зображення.
18. Не використовуйте під час зйомки zoom. Не використовуйте ефект наближення (zoom) під час зйомки. Якщо ви хочете зняти Ваш об'єкт з різними планами, краще підійти або відійти від лектора. Але тільки не під час зйомки! Виняток – наявність спеціального гіроскопічного стабілізатора для зйомки смартфоном під час руху. «Наїзд» під час лекції ви зможете імітувати у відеоредакторі.
Валерій Пичко для курсу підвищення кваліфікації